PIERCING
DĚROVÁNÍ
PROPÍCHNUTÍ
Piercing je odvozen z anglického slova PIERCE - propíchnout. Pokud tedy mluvíme o někom, že má piercing, má propíchnutou nějakou část svého těla. Piercing je běžně prováděn pomocí jehel, které v těle vytvoří otvor pro piercingový šperk, jenž se následně vsadí a zajistí z obou stran, aby nevypadl. Následuje hojení, které se liší v závislosti na umístění piercingu. Piercingové šperky jsou vyráběny z řady materiálů, novinkou je tzv. bioplast (teflon), který je vhodný pro piercing v oblasti jazyka a zubů, kde razantně mizí nebezpečí z poškození skloviny a dásní. Nejstarší doložené provádění piercingu datujeme přibližně 5000 let zpět do historie.
V průběhu let našel své místo v mnoha kulturách ať už jako prostředek k zahánění zlých démonů z těla, využití při rituálech, vlivu na zdraví nebo jen zkrášlení. V závislosti na době jeho využití měnilo účel. Zatímco v době Caesara byl důkazem majetnosti, později se stával spíše zkrášlovacím doplňkem.
Ještě před pár lety by muž či dívka s propíchnutým jazykem nebo obočím něměli šanci být přijati okolím, ihned by dostali nálepku kriminálníků čistě jen z tehdejší předpojatosti. Dnešní doba je ale jiná, k piercingu a tetování se odhodlává stále více lidí, stává se čím dál většim trendem, takže pohled na něj je stále více benevolentnější až samozřejmý.
V současné době se dá říci, že není ani tak divné, když někdo piercing či tetování má, jako spíš, když je nemá.